Biogradski Panjić ukupni pobjednik CRO Melges 24 Cupa
Fenomenalno je završio CRO Melges 24 Cup u Trogiru, gdje je prošlog vikenda održano Melges 24 Otvoreno prvenstvo Hrvatske na kojem je nastupilo 27 jedrilica iz Hrvatske, Italije, Mađarske i Velike Britanije. Ovogodišnja najbrojnija regata Melges 24 u Europi, nakon Svjetskog prvenstva u Danskoj, u organizaciji Jedriličarskog kluba Trogir, bila je pravi 'happy end' treće sezone najbrojnijeg hrvatskog jedriličarskog natjecanja.

Prva dva dana regate jedrilo se po 'epskim' uvjetima jake tramuntane i bure; more je bilo užareno od žestokih jedriličarskih dvoboja, a u nedjelju se nije jedrilo zbog bonace. Na kraju je održano pet plovova u kojima su čak četiri različite posade slavile uspjeh, što najbolje govori o jakoj konkurenciji na Melges 24 Otvorenom prvenstvu Hrvatske u kojem se velika borba vodila između talijanske posade Strambapapá i hrvatske posade Razjaren. Na kraju je pobijedio Michele Paoletti ispred posade Ante Ćesića sa samo jednim bodom razlike. Fenomenalni tršćanski jedriličar, aktualni europski prvak Melgesa 24, jako voli Hrvatsku. Osvojio je Otvoreno prvenstvo Hrvatske 2021. u Splitu, zatim regatu europske jedriličarske serije u Rovinju 2022., a sada ima zlato u Trogiru.
“Ponosni smo što smo s tako jakom flotom uplovili u Trogir. Strambapapá voli hrvatski standard. Tako natjecateljski u vodi i tako prijateljski nastrojen na obali,” rekao je Michele Paoletti.
Ukupno postolje Melges 24 Otvorenog prvenstva Hrvatske upotpunila je još jedna talijanska posada – Sergio Caramel’s Arkanoe by Montura. Treća talijanska posada, Forever G, s kormilarom Andreom Totisom, slavila je uspjeh u diviziji Corinthian, ispred Blue Label tima Davora Jelače s kormilarom Hrvojem Petrovićem i Tutta Forza Nike Jakovčeva. Melges 24 prvaci Hrvatske su Razjaren, odnosno Blue Label, u ukupnom i Corinthian poretku.

Ukupni pobjednik CRO Melges 24 Cupa 2023. je posada Panjić s kormilarom Lukom Šangulinom, koja je pokazala najkonstantnije jedrenje tijekom sedam regata ove serije. Posadi iz Biograda to je drugi naslov, nakon što je 2021. osvojila inauguracijsko izdanje CRO Melges 24 Cupa. U kategoriji Corinthian naslov je pripao zadarskoj Tutta Forzi.
“Svake godine serija nam je sve bolja i neizvjesnija, pa nam je pobjeda slađa jer kao ekipa znamo da smo cijelu sezonu morali 'orati i kopati'. U Trogiru smo osvojili sva tri mjesta na pobjedničkom postolju: broncu u Prvenstvu Hrvatske, srebro u Melges 24 European Sailing Series i zlato u CRO Melges 24 Cupu”, objasnio je Tomislav Bašić, član posade Panjić.

U jesenskom dijelu sezone CRO Melges 24 Cup posada Razjaren bila je neuhvatljiva ostatku hrvatske flote. Dokaz njihove snage bio je naslov prvaka Hrvatske osvojen u Trogiru.
“Vrijeme nam je bilo naklonjeno u Trogiru; imali smo odlične uvjete na moru, a naši domaćini u JK Trogir pobrinuli su se za toplu i prijateljsku atmosferu. Kao posada krenuli smo u osvajanje naslova državnog prvaka i to smo i ostvarili. Nedostajala nam je ta jedna najviša stepenica u Otvorenom prvenstvu, ali to nam je motivacija za iduću sezonu. S toliko brodova bio je pravi užitak ploviti. Što se tiče ekipe iz Strambapape - svaka im čast! Svake utrke, bili smo čamci vrat uz vrat; bila je borba do zadnjeg trenutka i žao mi je što nije bilo jedrenja zadnji dan. Očekivali smo slabiji vjetar i nadali se da će se održati barem jedan plov da malo stisnemo Strambapapu, ali nismo dobili tu priliku,” priznao je Ante Ćesić, kormilar posade Razjaren.















