Pet magičnih šibenskih otoka na kojima svatko može naći svoj mir
Otoci koje se smatra šibenskim, a ima ih 220, prostiru se od rta Ploče do otočića Grujice u blizini Prosike. Zahvaljujući otocima Šibenik ima nekoliko tisuća skrovitih, životopisnih uvala i plaža u kojima svatko može naći svoj mir i spokoj. Remeti ih jedino šum mora i pjesma crvčaka. Mnogo je razloga zašto Šibenik nazivaju najljepšim nautičarskim područjem Jadrana i Mediterana, a u tom raju ističe se pet magičnih otoka koji se nalaze nadomak kopna, a svojim čarima mame brojne posjetitelje, pogotovo iz nautičkog štiha.
Otok Žirje
Žirje je najudaljeniji naseljeni otok šibenskog arhipelaga. Poznat je kao izuzetno bogata ribolovna lokacija, te vjerno prikazuje tradicionalnu sliku malog dalmatinskog ribarskog mjesta. Žirje je do danas dijelom netaknut i jedinstven. Ovaj prekrasni otok je idealna destinacija za sve koji se žele maknuti od gradske turističke vreve.
Otok Kaprije
Još jedan biser Mediterana i šibenskog arhipelaga, nazvan je po biljci kapara, čiji pupoljci snažno pikantnim okusom obogaćuju brojna jela. Jedino naselje na otoku je Kaprije, a okružuju ga brežuljci od kojih je najviši Velika Glavica (129 m). Na otoku nema automobila, a moguće ga je posjetiti redovnom trajektnom i brzom brodskom linijom iz Šibenika. Ljepota Kaprija je i u tome što nudi izuzetnu gastonomsku ponudu u vidu domaćih specijaliteta koje nude obližnje konobe i restorani. Uz uživanje u lokalnoj hrani otok pruža i predivnu šetnicu, izvanredne plaže, opuštajuću atmosferu, te miran i kvalitetan odmor.
Otok Zlarin
Zlarin je najbliži šibenski otok, udaljen svega 2 km od grada Šibenika. Riječ je o otoku kulture, koralja i poznate hrvatske pjesnikinje Vesne Parun. Jedan je od rijetkih otoka na kojima je dozvoljen pristup automobilima, ali je sve zato dostupno pješice. Glavna prijevozna sredstva na otoku su bicikli, traktori s prikolicama i karijole. Zlarin obiluje prekrasnim kupalištima s pješčanim plažama, ali je ujedno miran i tih, što ga čini savršenim izborom za obiteljski odmor. Još je jedna zanimljivost koja privlači one koji se ponose svojom ekološkom osvješćenošću je i činjenica da je Zlarin prvi hrvatski otok bez plastike, tako je Zlarin postao naš najzeleniji otok u ekološkom smislu.
Otok Prvić
Još jedan biser šibenskog arhipelaga, maleni otok Prvić koji oduševljava mirnom atmosferom svojih dvaju ribarskih mjesta - Šepurina i Prvić Luke, koji su proglašeni nacionalnom kulturnom baštinom od strane Ministarstva kulture. Prvi put se spominje u 11. stoljeću, a u 16. stoljeću postaje elitna lokacija na kojoj su šibenski plemići gradili svoje vile i ljetnikovce. Sam je Faust Vrančić, jedan od najpoznatijih hrvatskih izumitelja, na otoku proveo djetinjstvo, zbog čega Prvić nerijetko nazivaju i Faustovim otokom. U čast njegovom liku i djelu otvoren je Memorijalni centar Faust Vrančić gdje možete upoznati njegov život i bogat stvaralački opus. Površina otoka je 2, 41 četvorna kilometra, tako da posjetitelji mogu pješče istražiti cijeli otok i uživati i njegovim malim, tihim i netaknutim uvalama.
Otok Krapanj
Otok Krapanj najniži je i najmanji naseljeni otok na Jadranu. Dio je šibenskog arhipelaga i nalazi se preko puta Brodarice, od koje je udaljen oko 300 metara. Najviša mu nadmorska visina ne prelazi 1,25 metra. Otok je poznat po spužvarstvu, a to sve seže do jednog franjevca s Krete koji je prije tri stoljeća lokalno stanovništvo naučio prepoznavanju, lovu i preradbi spužvi. Osim toga, Krapanj je otok stoljetne tradicije ronilaštva i ribarstva. Središte otoka čini naselje od većinom kamenih kuća koje tvore splet uskih kamenih uličica, karakterističnih za dalmatinsko podneblje. Iz te se mreže izdvaja stoljetna borova šuma i samostan Sv.Križa u čijem se muzeju čuvaju brojni eksponati koji svjedoče o životu Krapljana u prošlim vremenima.
FOTO: Igor Tomljenović-TZG Šibenika; Ivo Pervan; Zlatko Sunko; Ivo Biočina; Damir Zurub