Otok Cres - velebna priroda isprepletena bogatim povijesno-kulturnim naslijeđem

S glavom u Istri, srcem u Kvarneru, a nogama prema sjevernodalmatinskim otocima, otok Cres poseban je fenomen u Jadranu. Leži u Kvarnerskom zaljevu, a spada i u red naših najvećih otoka. Proteže se gotovo meridijanskim smjerom sjever sjeverozapad - jug jugoistok, uz istočne obale Istre, s kojom ga povezuje trajektna linija Brestova (Istra) - Porozina (Cres). Druga trajektna linija, Valbiska (Krk) – Merag (Cres), povezuje otok istočnom obalom Kvarnera koji je s kopnom povezan mostom. Plovidba objema linijama traje približno 25 minuta i već sama vožnja predstavlja prekrasan doživljaj otoka Mediterana.

Cres je otok na kojemu još živi duh Mediterana kakav je nekad postojao na svim otocima na Jadranu. Zbog iznimno očuvana prirodnog okoliša i njegove bogate povijesti pruža osjećaj kao da je cijeli otok jedan veliki park prirode. Specifičan reljef otoka obrastao je karakterističnom mediteranskom vegetacijom, bogatim aromatičnim, ljekovitim biljem i šarenim cvijećem nasadima maslina te gustim šumama bora i listopadnim šumama hrasta crnike, kestena te brezama na sjeveru otoka. Taj zeleni pokrov otoka prostire se od šumovita i najvišeg sjevernoga dijela otoka do pašnjaka i kamenjara na jugu. Skoro u centralnom dijelu otoka nalazi se slatkovodno jezero Vrana ili Vransko jezero. Najvažniji izvor pitke vode na otoku. Najsjeverniji dio otoka, poznat po starim šumama, gotovo je nenastanjen. Ovdje su smješteni najviši vrhovi otoka koji se uspinju i do 650 metara iznad morske površine. Dobro označeni putovi omogućavaju samostalno istraživanje tog dijela otoka, gdje možete u miru i tišini meditirati u prirodi, šetati tajnovitim šumskim labirintima te susresti ovce koje slobodno pasu po cijelome otoku ili pokoju kornjaču, zeca ili srnu što će dodatno obogatiti intenzivan doživljaj otočne prirode. Creska knjiga prirode bogata je biljnim i životinjskim svijetom, a ovaj je otok poznat i kao jedno od posljednjih prirodnih staništa rijetkog bjeloglavog supa.

Osim velebne prirode otok Cres ima veliko povijesno i kulturno naslijeđe koje se može vidjeti u gradu Cresu, području Tramuntane, te naseljima Beli, Lubenice i Osor, a prirodni biseri poput morske špilje Plave Grote i prekrasne plaže Sveti Ivan izgledaju poput prizora iz raja. Na otoku Cresu, uz grad Cres, nalaze se brojna druga naselja od kojih su neka smještena uz samu obalu, dok se druga nalaze na višim predjelima. Obalna naselja obiluju prekrasnim uvalicama, osamljenim plažama i čistim morem. Mjestašca koja se ne nalaze na samoj obali imaju velik broj šetnica, pješačkih staza i planinarskih puteva koji vode do skrovitih uvala otoka. Većina naselja datira još iz kamenog doba. Kontinuitet života na otoku predstavlja bogato povijesno i kulturno naslijede, od niza liburnijskih gradina, ostataka antičkih gradova, ranokatoličkih crkvica razasutih po otoku, samostana i ostataka gradskih baština venecijanskog razdoblja do spomenika današnjice.

Istraživanje i otkrivanje otoka s mora posebno je iskustvo. Istinsko poštovanje potiče prizor koji zbog svog razigranog reljefa i veličine prikazuje strmo izdizanje stijena iznad mora. Djeluje kao čuvar koji štiti Kvarnerski zaljev od osvajača. Tu njegovu čvrstinu umiruju zelenilom obrasle padine i čudesne šljunčane plaže koje vabe posjetitelje u svoje uvale s kristalno čistim morem. Nautičari će u suvremenoj marini, smještenoj u creskom zaljevu, naći sve potrebno za bezbrižno uživanje u čarima otoka. Tu mogu pronaći sklonište i pred najsnažnijim vjetrovima. Duga obala otoka bogata brojnim zaljevima i plažama, i plovidba među obližnjim manjim otočićima, omogućava intimno doživljavanje mora.

Foto: Ivo Biočina, Zoran Jelača, Goran Ražić